Екстракт женьшеню
Екстракт женьшеню - відомий тим, що покращує кровообіг, зміцнює імунну систему організму і, подібно до кави, дарує тілу - і шкірі заодно - заряд енергії.Секрет женьшеню в тому, що, незалежно від типу шкіри і її особливостей, він зможе допомогти тобі вирішити проблему. Саме тому азіатські косметологи завжди використовують його в своїх процедурах, називаючи корінь чудо-засобом від всіх проблем.
Види корейського женьшеню:
- «Живий» женьшень - свіжий корінь рослини (до 4 років), схильний до мінімальної сушінні на відкритому повітрі.
- Свіжий корінь женьшеню, оброблений водою. Відразу після збору врожаю його коріння проходять очищення ультразвуковими струменями води. Після цього їх вже можна використовувати у виробництві різних продуктів.
- Корейський білий женьшень (4-6 років) - його сушать попередньо очистивши від шкірки і місце для сушіння вибирають так, щоб прямі сонячні промені не потрапляли на рослину. В процесі форма кореня змінюється, чим довше рослина піддається дегідратації, тим химерніше воно виглядає.
- Корейський червоний женьшень (більше 6 років) - його частіше за інших видів можна зустріти в повсякденному житті. А ще він найкорисніший. Завдяки паровій обробці, в процесі якої він і набуває червонуватого відтінку, всі корисні мікроелементи максимально зберігаються.
Назва: Panax Ginseng Root Extract, екстракт кореня женьшеню, Panax ginseng extract, panax ginseng (ginseng) root extract, panax ginseng (ginseng) infusion
Основні властивості:
- сприяє розгладженню зморшок;
- добре зволожує, живить;
- знімає запальні процеси;
- потужний антиоксидант;
- тонізує;
- підвищує еластичність;
- зміцнює стінки судин;
- захищає від зовнішніх факторів і фотостаріння;
- надає сяйво шкірі.
Цікаве про компонент! Вперше про рослину згадують у першому столітті до нашої ери. Корейський женьшень уже тоді вважався вкрай цінним екстрактом, корисним для здоров'я, що продовжує життя. Королівські особи вели за ним справжнє полювання. У XVI столітті його визнали рідкісним і заборонили вживати всім, крім імператора і його сім'ї. Основним споживачем рослини завжди був Китай. За часів правління китайської імперії Корея навіть сплачувала данину цінними корінням. У сучасній Азії женьшень вирощують в промислових масштабах і вживають не тільки як ліки, а й додають в повсякденну їжу.