Вугрі на обличчі — поширене дерматологічне захворювання та серйозна косметична проблема, яка може з’являтися у людей різного віку та статі. Це хронічна закупорка пір та запалення сальних залоз. Тільки спеціальні косметичні та лікарські засоби допоможуть у боротьбі з цією проблемою.
Чому з’являються вугри на обличчі
Чому з’являються вугри на обличчі? Головна причина появи вугрів – порушення секреції шкірного сала. Під впливом внутрішніх чи зовнішніх факторів сальні залози виробляють себум у надмірній кількості. Надлишки шкірного сала разом з ороговілим епітелієм і брудом стають в’язкими і накопичуються в гирлі волосяного фолікула і утворюють пробку. Причини може бути як внутрішніми, і зовнішніми.
Внутрішні:
- Гормональний збій. Гормональна перебудова організму відбувається не тільки у підлітковому віці, але й під час вагітності, годування, а також за різкої зміни погодних умов.
- Жирна шкіра більш схильна до утворення прищів, тому що вона виробляє більше сала, яке може закупорювати пори.
- Викид тестостерону.
- Дефіцит вітаміну А.
- Неправильне харчування, хвороби шлунково-кишкового тракту.
- Спадкова схильність. Якщо ваші батьки мали акне, у вас також є підвищений ризик розвитку цього захворювання.
- Стрес та ослаблення імунітету.
Зовнішні:
- Неправильно підібрана косметика. Використання невідповідних засобів, а також нерегулярне очищення шкіри може забивати пори та призвести до утворення вугрів.
- Ультрафіолет. Сонце підсушує та дезінфікує прищі на тілі, але у надмірно великих дозах здатне посилювати запальний процес та розвиток бактерій.
- Надмірна охайність. Вугри не є ознакою поганої гігієни. А ось часте умивання зі спеціальними продуктами пересушує шкіру та знижує її захисні властивості.
- Видавлювання прищів, зокрема немитими руками.
- Контакт з токсичними речовинами.
- Прийом стероїдних або гормональних лікарських засобів.
Якщо ви побачили вугри на обличчі, знайдіть причину. Зверніться за допомогою до дерматолога, який допоможе виявити її та дати цінні поради щодо догляду за обличчям.
Види вугрів та їх характеристики
Залежно від особливостей формування та прояву вугрі бувають декілька видів:
- Комедони. Це найлегший вид висипання, який супроводжується запальним процесом. Бувають відкритими (чорні точки) та закритими (білі вугри).
- Папули. Невеликі червоні горбки, утворені внаслідок запалення. Іноді болючі на дотик.
- Пустули. Гнійні прищі, які утворюються внаслідок глибшого запалення. Можуть бути болючими та залишати рубці.
- Вузловатокістозні. Великі, іноді глибокі утвори, заповнені гноєм. Найважчий вид вугрів.
Всі види висипань супроводжуються дискомфортом і свербінням, іноді болючими відчуттями. Тип вугрів залежить від тяжкості та стадії акне. Дерматолог допоможе визначити тип прищів, докладніше розповість, як прибрати вугри та підбере відповідне лікування.
Як позбутися вугрів
Важливо зрозуміти, що лікування акне є тривалим процесом, в якому важливий кожен етап. При лікуванні вугрів у дорослих і підлітків потрібно не тільки підібрати ефективні засоби та методи, але й дотримуватись деяких правил.
Правильний догляд за шкірою
Догляд за обличчям при вугровому висипі має бути комплексним і регулярним — це допоможе зменшити запалення. Забезпечте шкірі дбайливий захист від сонця, щоб не погіршити ситуацію. Використовуйте препарати, призначені дерматологом.
Харчування та спосіб життя
Збільште споживання овочів та цільнозернових продуктів. Вони багаті на антиоксиданти і клітковину, які можуть допомогти поліпшити здоров’я епідермісу. Обмежте споживання продуктів з високим глікемічним індексом та алкоголю. Також зменшіть споживання молочних продуктів. Пийте багато води, вона виводить токсини з організму та допомагає підтримувати здоров’я шкіри.
Використання лікарських засобів
Існує кілька основних типів ліків, які використовуються для лікування різних видів вугрів та висипів – це безрецептурні та рецептурні препарати. Лікарські засоби – ефективний метод лікування акне. Важливо використовувати їх правильно під наглядом лікаря-дерматолога.
Косметичні засоби
На сьогодні розроблено багато косметичних препаратів для проблемної шкіри. Важливо вибрати ті, що підходять саме вам.
- Шукайте некомедогенні продукти. Комедогенні забивають пори та посилюють акне.
- Вибирайте засоби на водній основі. Масляні можуть забивати пори.
- Використовуйте м’який засіб для чищення. Уникайте жорсткого мила та скрабів, які дратують шкіру.
- Забезпечте зволоження. Навіть жирна шкіра потребує зволоження. Вибирайте легкий зволожуючий крем на водяній основі.
Позбавлення вугрів може зайняти від кількох місяців до кількох років, залежно від занедбаності проблеми. Чим правильніше підібрані препарати, то швидше буде результат.
Профілактика появи вугрів
Профілактика появи вугрової висипки починається з нормалізації сну та усунення шкідливих звичок. Існує безліч речей, які ви можете зробити, щоб запобігти появі прищів, включаючи:
- Вмивайте обличчя двічі на день м’яким засобом для чищення.
- Не тріть і не чіпайте обличчя, оскільки це може дратувати шкіру і призвести до появи прищів.
- Вибирайте косметику, яка не закупорює пори.
- Користуйтеся скрабом або пілінгом 1–2 рази на тиждень, щоб видалити відмерлі клітини шкіри.
- Сонце може посилити акне. Використовуйте сонцезахисний крем із широким спектром дії SPF 30 або вище кожного дня.
- Їжте здорову їжу, висипайтеся та регулярно займайтеся спортом.
- Знайдіть способи зняти стрес. Спробуйте йогу, медитацію чи глибоке дихання.
Важливу роль у профілактиці акне грає щоденний догляд за шкірою. Пам’ятайте, що доглядова та декоративна косметика має бути безпечною та відповідати потребам шкіри. Якщо у вас є акне, яке не проходить, зверніться до лікаря.